پازل صادرات بیدبلند خلیج فارس در قلب منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر تکمیل می‌شود

شمارش معکوس برای بهره برداری از مجتمع تاسیسات، مخازن و اسکله صادراتی بیدبلند خلیج فارس

با اتمام عملیات ساختمان و نصب پروژه عظیم تاسیسات و مخازن ذخیره‌سازی محصولات صادراتی پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس در اسکله مجیدیه بندر ماهشهر، این مجتمع وارد مرحله پیش راه اندازی شد.

 

به گزارش صدای بهبهان به نقل از روابط عمومی شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج این پروژه با اعتباری بالغ بر ۷۳۶ میلیون دلار در مساحت ۶۴ هکتار به منظور ذخیره‌سازی و صادرات محصولات ارزشمند پروپان، بوتان، و پنتان پلاس در حال تکمیل و در گام‌های نهایی جهت بهره برداری قرار دارد.

محمود امین نژاد مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در این باره گفت:
این پروژه به عنوان قطعه نهایی برای تکمیل پازل صادرات پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس محسوب می‌شود که با بهره برداری از این مجتمع مسیر صادرات محصولات با ایمنی و سرعت بیشتری تسهیل می‌یابد.

وی تصریح کرد: این مجتمع با دارا بودن ۲ مخزن ذخیره محصول پروپان با ظرفیت ۹۰ هزار متر مکعب، ۲ مخزن ذخیره محصول بوتان با ظرفیت ۴۴ هزار متر مکعب و ۲ مخزن ذخیره محصول پنتان پلاس با ظرفیت ۵۸ هزار متر مکعب، قابلیت ذخیره‌سازی مجموعا ۱۹۲ هزار تن محصولات صادراتی پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس را خواهد داشت.

امین نژاد در ادامه گفت: به منظور احداث و تکمیل پروژه تاسیسات و مخازن صادراتی بیش از ۹۰۰ میلیون مترمکعب خاک برداری، ۲۴۰ کیلومتر شمع کوبی، اجرای ۱۰۰ کیلومتر خطوط انتقال محصولات، یک میلیون و ۵۵۰ هزار اینچ قطر عملیات جوشکاری، ۱۴۶۷ تن نصب تجهیزات ثابت، ۵۴۰ تن تجهیزات دوار، ۸۲۲۵ تن ساخت و نصب مخازن، ۱۵ عدد پروژه برق رسانی، ۶۱۳ کیلومتر کابل کشی ابزار دقیق و ۲۸۴ کیلومتر کابل کشی برق تا کنون انجام شده است.

مدیرعامل بیدبلند خلیج فارس در پایان گفت: در حال حاضر در بخش خطوط انتقال محصول، عملیات نهایی نشت‌یابی و رطوبت‌زدایی در حال اتمام و در بخش مجتمع واحدهای تولید نیتروژن، هوای ابزار دقیق و کلیه پمپ‌های آتش نشانی با ظرفیت کامل جهت انجام عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی در مدار قرار دارند و همچنین مخازن ذخیره با انجام عملیات رطوبت و اکسیژن‌زدایی آماده انجام عملیات تست‌های سردسازی می‌باشند و در نهایت پیش بینی می‌شود مهرماه امسال این مجتمع به بهره برداری کامل برسد.

506