حواشی دنباله دار کلنگ زنی واحد PDH پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس بهبهان

از دستور توقف عملیات اجرایی توسط اداره کل محیط زیست خوزستان تا دلایل توجیهی مهندسین عالی رتبه پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس

 

پایگاه خبری بهبهان صدا:

در حالی که آئین کلنگ زنی واحد PDH پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس بهبهان روز جمعه چهارم شهریورماه در مجاورت این پالایشگاه انجام شد، فعالین محیط زیستی محلی و ملی مخالفت های خود را نسبت به اجرای این پروژه در بهبهان اعلام کردند.

این مخالفت ها با تاکید بر عدم اخذ مجوزهای زیست محیطی برای این پروژه در زمان کلنگ زنی همراه بوده که موجب شد اداره کل محیط زیست خوزستان از دستور توقف هرگونه عملیات اجرایی این پروژه خبر داده و پالایشگاه بیدبلند نیز در پاسخ به این دستور، اجرای هرگونه عملیات را منوط به انجام فعالیت های مهندسی و اخذ مجوز از محیط زیست اعلام کرده است.

از سوی دیگر تنی چند از مهندسین پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس با انتشار یادداشتی و در پاسخ به دغدغه های دوستداران محیط زیست اجرای این پروژه را کم خطر عنوان کردند.

متن این یادداشت در زیر آمده است:

🔵 *۵ پرسش و ۵ پاسخ درباره واحد PDH بیدبلند خلیج فارس*

🟢 *۱/آیا واحد PDH بیدبلند خلیج فارس یک پروژه مستقل از پالایشگاه است؟*

▪️خیر، بر اساس مطالعات امکان‌سنجی به عنوان یک واحد توسعه‌ای تکمیل زنجیره ارزش پالایشگاه و در داخل محوطه و شرق محیط پالایشگاه احداث می‌شود لذا طرح عنوان «پتروشیمی بهبهان» موضوعیت و وجاهت قانونی ندارد.

▪️هم اکنون به منظور مزایای اقتصادی طرح‌های پتروپالایشگاهی، با احداث این طرح توسعه ای، پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس به پتروپالایشگاه تبدیل خواهند شد که با فرآورش روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب گازهای آلاینده مشعل‌ها و گازهای همراه نفت از NGL-900/1000/1200/1300
تبدیل به ترکیبات ارزشمند و سودآور پتروشیمیایی خواهد نمود.

🟢 *۲/آیا مشکلی برای تامین آب وجود دارد؟*
برای تامین آب هیچگونه مشکلی وجود نداشته و پالایشگاه نیاز به احداث تاسیسات جدید جهت انتقال آب به واحد PDH/PP نخواهد داشت. از همان تاسیسات قبلی و ظرفیت قرارداد جاری با شرکت آبفا خوزستان که برای پالایشگاه احداث شده بود، برای تامین آب خام استفاده خواهد شد.

▪️همانطور که مستحضرید در ادامه رسالت حفظ محیط زیست و توسعه پایدار، پالایشگاه با سرمایه‌گذاری معادل ۴/۵ میلیون یورو تکنولوژی بازیافت آبهای دورریز با ظرفیت بازیافت روزانه حدود یک میلیون لیتر آب را در دست ساخت دارد که فاز اول آن در شهریور سال جاری به بهره برداری خواهد رسید. بنابراین به ظرفیت جدیدی جهت دسترسی به منابع آب نیازی نیست و همان قرارداد قبلی ظرفیت آب با آبفا خوزستان کفایت می‌کند.

🟢 *۳/فرآیند محیط زیستی، مهندسی و اجرای پروژه به چه شکلی است؟*

▪️ محل اجرای طرح PDH/PP در محدوده زمین‌های متعلق به شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس بوده و قبلاً جهت ساخت و ساز واحدهای پالایشی و شیمیایی مطالعات کامل زیست محیطی انجام شده و مجوزهای مربوطه از سازمان محیط زیست قبلا اخذ شده است.همچنین واحد مذکور جزء چرخه تکمیل زنجیره ارزش تولیدات پالایشگاه بوده و با سازمان محیط زیست مکاتبات لازم انجام و احداث در زمین متعلق پالایشگاه بلامانع اعلام شده و تنها بیدبلند مکلف به انجام بررسی اثرات زیست محیطی (EIA) طرح مذکور توسط مشاور ذیصلاح شده است. در این خصوص انتخاب مشاور قبلا انجام شده و موضوع در حال انجام است.

▪️قصد بر این است که تکنولوژی استفاده شده در طراحی و ساخت، بهترین و بروزترین تکنولوژی و دوستدار محیط زیست انتخاب گردد. خوشبختانه بدلیل وجود امکانات مشترک با پالایشگاه نگرانی در خصوص بسیار از موارد زیست محیطی نخواهد داشت. بعنوان مثال سیستم تصفیه پساب صنعتی مشترک با پالایشگاه و حوضچه‌های تبخیر و… ) همچنین لازم به ذکر است با توجه به ماهیت و هویت زیست محیطی مجموعه بیدبلند خلیج فارس که به عنوان برگزیده زرین صنعت سبز ایران معرفی شده است بیشترین حساسیت‌های زیست محیطی را در بخش طراحی و اجرا لحاظ خواهد کرد.

▪️لازم به ذکر است این پروژه در حال حاضر در مرحله مطالعات مهندسی است تا پس از طی فرآیندهای معمول حساسیت‌های زیست محیطی، اقتصادی و فرآیندی در طرح دیده شود. مطمئنا تا اجرای عملیات عمرانی طرح این ملاحظات اساسی در نظر گرفته خواهد شد.

🟢 *۴/با توجه به اینکه هنوز مهندسی پایه و انتخاب دانش فنی طرح مشخص نشده آیا می‌توان عملیات اجرایی را آغاز کرد؟*

▪️نکته و تاکید اصلی این است که در حال حاضر مطالعات فنی و مهندسی این طرح آغاز شده است و اساسا ملاحظات زیست محیطی پس از انجام این فرآیندها لحاظ خواهد شد.

▪️در پاسخ به موضوع اصلی پرسش باید تاکید کرد عملیات اجرایی فعلی مربوط به جمع آوری و انتقال نخاله‌های ساختمانی به جامانده از اجرای پروژه پالایشگاه به محل های مشخص شده توسط دستگاه های مربوطه جهت تسطیح زمین می‌باشد و طبیعتا بدون مطالعات مهندسی پایه، دانش فنی و نقشه‌های فنی امکان اجرای هیچ فعالیت میدانی وجود نخواهد داشت و لازم به ذکر است .
لذا قضاوت‌های فعلی وجاهت منطقی و اخلاقی ندارد.

🟢 *۵/ظرفیت اشتغال پروژه و مدت ساخت پروژه؟*

▪️ظرفیت اشتغال این طرح در طول اجرای پروژه ۳۰۰۰ نفر مستقیم و ۵۰۰۰ نفر غیر مستقیم میباشد و مدت زمان اجرای طرح ۴ سال می‌باشد.

▪️جدا از ظرفیت اشتغال پروژه اصلی با احداث این واحد تولید پروپیلن و پلی پروپیلن در نوع خود یکی از بزرگترین طرح‌های تولید PP کشور می‌باشد، سرمایه گذاران زیادی به منظور ایجاد شهرک صنعتی و پارک پلی پروپیلن در منطقه جذب این خطه از مستعد کشور خواهند شد که ضمن ایجاد اشتغال بیشتر، منجر به توسعه منطقه و شهرستان خواهند شد.

144
۲
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • یونسعلی حسنعلی پور سلام اینجانب یونسعلی حسنعلی پور بازنشته شرکت نفت جز صندوق بازنشتگی بهبهان یگ گلایه از وزیرنفت جناب اقای اوجی وهمچنین جناب اقای بیات دارم این همه شعار داده اید ومیدهید در خصوص خدمات دهی وشتاب دهی اما در صندوق بازنشتگی بهبهان چنین نیست بعنوان مثال من بازنشته مدتهاست در خواست وام داده ام اما دراین صندوق نگهداری شده ودر سیستم ثبت نشده پس چرا از شتاب خدمات در دولت مردمی داده میشود لطفا بازنگری در صندوق انجام بگیرد تا کارها به روز یا نهایتان ده روزه صورت بگیرد مگر میشود صندوق تندگویان بدون پول باشد چون این صندوق سرمایه اش از شاغلین وبازنشتگان هست چرا صندوق بهبهان میگوید پول ندارد لطفا چاپ کنید جهت اطلاع مقامات وزارت نفت ومدیران منطقه وسلام 0992081326 یونسعلی حسنعلی پور
  • یونسعلی حسنعلی پور 4269312386 سلام خدمت دست اندکاران صندوقهای بازنشتگی بخصوص خدمت جناب اقای بیات اقای بیات من بازنشته 526681 از روند کارها واقدامات صندوق بازنشتگی صنعت نفت بهبهان گلابه داشته ودارم که انتظار میرود جهت بررسی اقدامات این عزیزان بازرسی یا بازرسانی فرستاده شود تا روند کارها بررسی شود از جمله درخواستهای وامهای ضروری وتندگویان که هفنه ها وماها در این صندوق نگهداری وثبت سیستم نمیشود چرا در دولت مردمی ومدیران انقلابی چنین باشد لطفا پیگیری واقدام بشود وسلام
منتشر شده۲